TECHNIKA OCIEPLANIA DOMÓW, TARNÓW
TECHNIKA OCIEPLANIA DOMÓW, TARNÓW
Jedną z podstawowych funkcji dachu jest zabezpieczenie przed wodą i utrzymanie ciepła w budynku. Aby dach funkcjonował poprawnie, nie przeciekał i nie przepuszczał na zewnątrz ciepła, niezbędne jest wykonanie odpowiedniej izolacji. Czym i jak izolować / ocieplać dachy przedstawiamy poniżej.
SYSTEM TERMOIZOLACJI PIANA PUR
Każdy dach wymaga ocieplenia. W przypadku wykorzystania poddasza w którym zainstalowane jest ogrzewanie, termoizolację (pianę poliuretanową) natryskujemy w połaciach dachu. Poddasze bez funkcji wewnętrznego ogrzewania wymusza natrysk w lini stropu nad ostatnim piętrem. Zastosowanie natrysku pianką poliuretanową PUR zabezpiecza w ten sposób dom przed utratą ciepła na zewnątrz. Zastosowanie techniki termoizolacji dachu ogranicza koszty ogrzania budynku, ogranicza hałas, a w letnie dni nie dopuszcza do przegrzania poddasza.
Zainteresowany? Zadzwoń! tel. 505161375”
MATERIAŁY DO TERMOIZOLACJI DACHÓW
Pianka POLIURETANOWA PUR
Piana poliuretanowa (PUR) to materiał wytwarzany na budowie z gotowych składników i nanoszony za pomocą specjalnego agregatu. Doskonale uszczelnia, rozróżniamy dwa rodzaje pian:
- piana zamkniętokomórkowa
zbudowana jest z mikroskopijnych zamkniętych pęcherzyków. Stosujemy ją w miejscach co tradycyjny styropian czy płyty poliuretanowe. Piana ta jest lekka (35-60 kg/m3) i ma bardzo dobrze izoluje termicznie, w porównaniu z innymi materiałami do ociepleń (λ = 0,023-0,029 W/(m.K)). Nie jest paroprzepuszczalna, ale ma wysoką odporność na wodę. Po wyschnięciu jest twarda i sztywna.
- piana otwartokomórkowa
strukturą przypomina gąbkę. Posiada bardzo dobrY współczynnik izolacyjności termicznej (λ = 0,036-0,040 W/(m.K)). Jest niezwykle lekka (8-10 kg/m3, dla porównania ciężar wełny to 10-80 kg/m3) i paroprzepuszczalna, dlatego sprawdzi się w podobnych miejscach co wełna mineralna, celuloza lub wełna drzewna.
WEŁNA MINERALNA
Do ociepleń / izolacji dachów wykorzystywano system zbudowany z płyt lub mat z wełny mineralnej o niedużej gęstości, rzędu 20-45 kg/m³. Maty lub płyty komprymowane po odpakowaniu muszą przez kilka minut rozprężać się, aby osiągnąć deklarowaną przez producenta grubość. Ich grubość po rozprężeniu wynosi od 5 do 20 cm. Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λ dla wełny mineralnej wynosi od 0,032 do 0,042 W/(mK). Sprężysta wełna sama utrzymuje się między elementami więźby i nie wymaga dodatkowego mocowania. Łączna grubość ocieplenia z wełny mineralnej powinna wynieść 20-30 cm.
STYROPIAN
Styropian – dokładnie neoporen czyli styropian produkowany z grafitowego styropianu – nie stosuje się zwykłych płyt styropianowych. Tylko tego typu płyty mogą utrzymać się między elementami więźby. Współczynnik przewodzenia ciepła λ dla styropianu wynosi 0,032-0,039 W/(mK).
PŁYTY PIR
Płyty PIR grubość wynosi od 30 do 180 mm. Dwa boki są profilowane, aby umożliwić szczelne łączenie poszczególnych płyt na zakładkę lub pióro i wpust. Płyty są z obu stron powleczone welonem szklanym zwykłym albo bitumizowanym, folią aluminizowaną, aluminium, wzmocnionym papierem lub membraną dachową. Są twarde, lekkie, sztywne i mają bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła λ – dochodzący do 0,023 W/(mK).
FOLIE TERMOIZOLACYJNE
Folie termoizolacyjne – to folie metalizowane, przekładane folią bąbelkową lub specjalną włókniną. Mocuje się je do krokwi od spodu, używając do tego zszywacza. Folie mają znakomitą izolacyjność termiczną przy niewielkiej grubości (1-2 cm). Ich współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi 0,019-0,033 W/(mK).
Ocieplanie DOMÓW głównie wykonujemy na terenie byłego woj. tarnowskiego, w szczególności w miejscowościach Tarnów, Dąbrowa Tarnowska, Szczucin, Dębica, Pilzno, Czarna Tarnowska, Szynwałd, Tuchów, Wojnicz, Brzesko, Bochnia, Radłów, Wierzchosławice, Mielec itp.